Ledviny

Odborné odhady tvrdí, že téměř každý desátý obyvatel ČR nemá ledviny úplně v pořádku. Mnoho lidí o svém problému s tímto orgánem vůbec neví. Špatnou funkci ledvin totiž nemocný člověk zpočátku nemusí vůbec pociťovat.

Onemocnění ledvin

Poškození funkce ledvin probíhá často bez příznaků, bezbolestně. Proto se stává, že lidé o onemocnění vůbec nevědí. Z toho důvodu je tak důležité zaměřit se na případné nemoci ledvin při preventivních kontrolách u praktického lékaře. Bohužel v praxi se lékaři setkávají s tím, že přibližně 40 % nemocných přichází do ordinace již s akutním selháním ledvin, které se musí řešit dialýzou. Podle jejich odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk. 

Ledviny bývají nejčastěji postiženy záněty, ledvinovými kameny nebo nádory. V případě rakoviny ledvin bohužel Češi drží smutné prvenství – v celé Evropě není země, kde by ledvinové nádory trápily tolik lidí jako u nás. Ročně v České republice onemocní tímto typem rakoviny více než tři tisíce lidí, evropský průměr je zhruba polovina. Neléčená onemocnění ledvin mohou způsobit jejich chronické selhání. Selháním ledvin rozumíme stav, kdy jejich výkonnost poklesne pod 10−20 % původní kapacity. Pokud ledviny selhávají, hromadí se v krvi odpadní látky. Nemocné ledviny přestávají fungovat a tekutina nashromážděná v těle způsobuje otoky tkání − např. dolních končetin či očních víček. Tělo také není schopno produkovat červené krvinky, to je provázeno únavou a celkovou slabostí. V tuto chvíli je potřeba zahájit léčbu dialýzou či ledvinu transplantovat. Mezi nejčastější příčiny selhání ledvin patří cukrovka, vysoký krevní tlak, opakované záněty či polycystická choroba ledvin.